Filled with Happiness (and Eclairs)

I have a love hate relationship with London, and I feel like anyone that lives in London (or any metropolitan city really) can agree with me. The crowded tubes, the amazing but overpriced food, literally living in a rat hole and paying triple your tuition for it…. But then again some days are like this. Some days are just perfect. You just can’t take all the beauty in, the parc, the city, the tourists and even the guy who sells flowers. Days like this are when I’m at my happiest.

I got to try Maitre Choux which is a pastry (mainly choux and eclair) shop in South Kensington. I’ve been meaning to try it since November, after hearing its founder give a speech in our university. It was definitely worth the wait, one of the best (if not the best) eclair I’ve ever had. They’re designed specially as well, it’s just beautiful inside out.

I can’t get over how peaceful Hyde Park is although it’s in the middle of the city… I got to make some friends, pose underflowers and just basically have a wonderful day. The next time you see the sun out shining on the city, do get out even if it’s just for 10 minutes, it’ll make your day, I promise 🙂

Büyük şehirlerde yaşayan bir çok kişi gibi benimde yaşadığım şehirle bir aşk nefret ilişkim var. Kalabalık metroları, saçma sapan fiyatları ile Londra bazen bezdirebiliyor. Ama bazen de güneş kendini gösteriyor, bütün şehir sanki pozitif enerji doluyor, beyaz evleri göze daha bir güzel görünüyor, insanlar bembeyaz tenlerine ilk şortlarını giyip çıkıyorlar, köpekler, çocuklar, bütün şehir sanki birleşip bir şarkı oluşturmuş gibinize geliyor. Eğer zaman bulabilirsem, ki yaratmaya çalışıyorum, bir iki saat bir parka dışarı çıkıp o havayı solumak istiyorum (ne kadar Londra havası solunmasa daha iyi olsa bile).

Çok uzun süredir denemek istediğim tatlıları alıp Hyde Park’ta yürüdük bir arkadaşımla, sohbet edip, etrafa bakıp, köpekleri sevip mükemmel bir gün geçirdik. Binaların arasında yaşarken doğa ile olan bağı koparabiliyoruz bazen, ama aslında yeşillik görmek bile insanı çok mutlu ediyor. Neyse lafı çok uzatmadan sizi fotoğraflarla bırakıyorum, bu yazıyı okuyorsanız eğer bir daha ki sefere pencereden bakıp “Aa bugün hava çok güzel” demek yerine dışarı çıkın, modunuz bir anda yüklecek görürsünüz 🙂

Follow:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *